×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

پیشنهاد سردبیر

true
    امروز  سه شنبه - ۱۹ آذر - ۱۳۹۸  
false
true
اندیشه‌‌های شهید بهشتی در تلویزیون جایگاهی ندارد

به گزارش آتی نیوز، هم‌اندیشی «اقتصاد ایران در پیچ و خم توسعه، با نگاهی به تجربه ژاپن، کره جنوبی و مالزی» سوم شهریورماه به میزبانی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی برگزار شد.

در این نشست مهندس سیدمحمد بحرینیان، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی مشهد ابراز کرد: بعد از ۱۲۰ سال از مشروطه نتوانستیم به لحاظ اقتصادی به یک امنیت مناسب برسیم. گیر ما این است که بعد از انقلاب مشروطه به کپی کاری از نهادهای دموکراسی روی آوردیم تا عقب ماندگی ۷۰۰ ساله را جبران کنیم ولی تنها پشت این کپی کاری ها قایم شدیم و نفهمیدیم که چگونه باید بر ضعف مراحل توسعه و ناآگاهی خود غلبه پیدا کنیم.

سپس پرفسور محمد نقی زاده، استاد بازنشسته دانشگاه میجی ژاپن گفت: گرایش به مصرف کالای خارجی در ایرانی ها زیاد است، ماشین و لوستر چند میلیاردی استفاده می‌کنند، آیا با این شرایط شما ترقی می کنید؟ الگوی مصرف شما باید بازده الگوی تولید شما باشد.

وی ادامه داد: مهمترین ویژگی اقتصادی ژاپن این است که به نیروی کار به عنوان یک نیروی اتکای بلندمدت نگاه می کند.

وی توضیح داد: بزرگترین کار اقتصادی، تولید اشتغال است و اقتصادی که نمی تواند تولید اشتغال کند باید فاتحه آن را خواند. اصلا علم اقتصاد برای ایجاد اشتغال به وجود آمده است.

سپس فرشاد مومنی، استاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت: ویژگی مشترک در کل برنامه های توسعه قبل و بعد از انقلاب این است که هیچ درکی از توسعه ارائه نکردند. در واقع توسعه تعریف و صورت بندی نظری نشده است. توسعه مطالبه گری جدی دولت های ما نبوده است.

وی تشریح کرد: در شرایطی که کشور دچار شرایط سخت اقتصادی است، کمتر از ۵ درصد استادان اقتصاد ما در مورد اقتصاد ایران حرف می زنند و می گویند سری که درد نمی کند دستمال نمی بندند.

وی توضیح داد: کانون اصلی بازتولیدکننده همه دوره های توسعه نیافتگی در بنیه ضعیف تولیدی و بهره وری اندک متمرکز می شود.

مومنی افزود: وقتی آدم آثار شهید بهشتی را می خواند، به مسلمانی خود افتخار می کند و تاسف می خورد که چرا این قدر مداحان در تلویزیون جایگاه دارند ولی اندیشه های شهید بهشتی در آفساید قرار دارد.

مشروح در لینک زیر:

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false