×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

پیشنهاد سردبیر

true
    امروز  جمعه - ۲۷ دی - ۱۳۹۸  
false
true
افزایش ۶۰ درصدی تعداد تخلفات صنفی در کاشمر

به گزارش آتی نیوز، محمدرضا پورکاویان، رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت کاشمر افزود: در ۹ ماهه ابتدای امسال ۷ هزار و ۶۳۷ بازرسی در سطح شهرستان صورت گرفته که در این خصوص ۵۳۰ پرونده به ارزش ریالی ۲۲ میلیارد و ۳۴۷ میلیون و ۹۴۴ هزار ریال تنظیم شده است.

وی ادامه داد: بیشترین تخلف‌یابی مربوط به عدم درج قیمت بوده به طوری که از ۶۴۰ تخلف‌یابی در ۹ ماهه امسال ۱۶۹ مورد مربوط به عدم درج قیمت و ۷۰ مورد گران فروشی بوده است.

پورکاویان عنوان کرد: اکنون ۹ هزار واحد صنفی، ۷۰ واحد صنعتی و ۳۰ واحد معدنی داریم که به نوبت بازرسی می‌شوند ولی به دلیل کمبود نیرو به نحو مطلوب صورت نمی‌گیرد، اگرچه برخلاف گذشته مدیریت صنعت، معدن و تجارت واحد شده و مشکلات تا حدودی کمتر شده و کارها سرعت گرفته و برخی از آن‌ها نیز به‌روزتر شده ولی با توجه به تعداد نیروهای موجود در فعالیت‎ها به‌خصوص در زمینه تنظیم بازار مشکلاتی وجود دارد.

وی اظهار کرد: ما نیرو برای هر واحد صنفی نداریم که برایشان یک بازرس بگذاریم تا به‌محض گران فروختن برخورد شود، متأسفانه برخی از کسبه به دلیل گران‌فروشی مشکلاتی را به وجود آورده‌اند، بنابراین از مردم درخواست داریم در این خصوص همراه ما باشند و گزارش دهند.

پورکاوریان در پاسخ به این سوال که چرا قیمت برخی کالاها بین دو مغازه با چند متر فاصله تفاوت دارد؟ گفت: خرید برخی مدت‌دار و برخی نقد انجام می‌شود و این در قیمت بی‌تأثیر نیست، اما فردی که گران‌فروشی دارد، صرف فاکتوری که ارائه می‌دهد، دلیل نمی‌شود که تخلفی صورت نگرفته باشد، برخی مواقع اگر واحد تولیدی و کارخانه‌ای نیز محصول را گران عرضه کرده باشد، پیگیری می‌کنیم هرچند در شهر دیگری باشد.

وی در ادامه بیان کرد: اگرچه از اتاق اصناف خواسته شده آمار به‌روزی از بازار بدهند ولی پیگیری نکردند اما بر اساس آنچه ارائه‌شده یک هزار و ۵۰۰ واحد بدون پروانه هستند، متأسفانه مسئولان مربوطه پروانه را صادر می‌کنند ولی در ادامه پیگیری ندارند، این موجب شده اکنون برخی واحدها پروانه داشته باشند ولی واحد صنفی ندارند.
 
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت کاشمرافزود: تداخل صنفی داریم اگرچه باید طبق مقررات رفتار شود اما قانون رعایت نشده است، البته شاید به دلیل بیکاری دیگر همانند گذشته نتوان از اشباع شدن مشاغل مختلف در یک خیابان جلوگیری کرد.

وی همچنین در ادامه با اشاره به اختلاف قیمت کشتار دام روستاها با شهر گفت: دامی که هم اکنون در روستا کشتار می‌شود و به فروش می‌رسد با دامی که در شهر به پیش سرد می‌رود از نظر وزن تفاوت پیدا می‌کند و این موجب می‌شود در ارزش تمام شده قیمت متفاوت باشد. البته قصابی‌های داخل شهر نیز کمی گران‌تر می‌فروشند، هرچند در گوشت سفید معیاری داریم ولی در گوشت قرمز معیار نداریم و این مشکل کشوری است هنوز معیاری مشخص نشده که بگوییم امروز باید گوشتی که عرضه می‌شود با چه قیمتی باشد.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت کاشمر در ادامه گفت: فعالیت سیاسی در اتاق اصناف را به صورت قاطع رد نمی‌کنم، اتاق اصناف یک‌ نهاد اقتصادی است و کارشان ربطی به سیاست ندارد، این اتاق پل ارتباطی بین دولت و اصناف است، اگر کسانی بخواهند سیاسی‌ کار کنند با آن‌ها برخورد می‌شود.

پورکاویان افزود: اتاق اصناف منابع درآمدی دارد که از محل صدور پروانه و کلاس‌های آموزشی که برای صنوف مختلف می‌گذارد و دیگر مسائل تأمین می‌شود به همین دلیل نمی‌تواند این درآمد را در هر راهی که خواست هزینه کند و یا افراد مدنظرشان و به نوعی اقوام خود را به اتاق اصناف ببرند و حقوق بدهند.

وی بیان کرد: در اتاق اصناف از طیف‌های مختلف سیاسی هستند و مشکلاتی را نیز برای اتاق اصناف ایجاد کردند، گرایش‌های سیاسی لطمه‌هایی را به اتاق اصناف شهرستان وارد کرده است، کارهای اتاق اصناف باید در یک فضای آرام انجام گیرد.

منبع: ایسنا

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false