×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

پیشنهاد سردبیر

true
    امروز  پنج شنبه - ۱۴ فروردین - ۱۳۹۹  
false
true
از نبود همبستگی اجتماعی در استان تا تنزل جایگاه نماینده در حد مأمور کمیته امداد

به گزارش آتی نیوز، نشست خبری منتخبان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی با اصحاب رسانه، جمعه ۹ اسفندماه در صدا و سیما مرکز خراسان رضوی برگزار شد.

محسن نصرپور، مدیرکل صدا و سیما خراسان رضوی در این نشست اظهار کرد: در چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی شاهد دو رویداد مهم بودیم؛ حضور پرشور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن و دوم اسفندماه در پای صندوق‌های رأی. خراسان رضوی جزو استان‌های برتر کشور در خصوص حضور در انتخابات بوده است، ما در انتخابات این دوره ۳۰ نظرسنجی داشتیم؛ در مشهد ۱۷ مرتبه نظرسنجی داشتیم و حاصل نظرسنجی، نیم درصد با واقعیتی که رخ داد، تفاوت داشت و این نشانه دقیق بودن عملکرد ما بوده است.

وی افزود: طی نظرسنجی‌های به عمل آمده، مردم ویژگی‌هایی نظیر شایستگی فردی، پاکدستی و وفاداری به نظام انقلاب اسلامی، مبارزه با فقر و فساد را در اولویت معیارهای انتخابشان قرار دادند و دلیل عدم تمایل برخی از مردم در شرکت انتخابات نیز مواردی همچون نارضایتی از وضعیت کشور، نگرانی از ویروس کرونا، تصور مردم از بی‌تأثیر بودن مجلس در تصمیمات کشور و … بوده است.

نصرپور ضمن اشاره به لزوم شکل‌گیری اقتصاد مقاومتی متکی بر کار و تلاش جمعی در مجلس جدید، بیان کرد: در این بین رسانه‌های استان عامل ارتباطی دوسویه میان مردم و منتخبین هستند. رسانه زبان گویای مردم است که نمایندگان مجلس را در رسیدگی به امور یاری می‌دهند.

محسن زنگنه: عدم اعتماد مردم به حوزه سرمایه‌گذاری در استان و در نهایت ذخیره سرمایه مردمی به‌صورت دلار و سکه و یا خروج از کشور مشکل ما است.

محسن زنگنه، نماینده منتخب تربت حیدریه، مه‌ولات و زاوه در مجلس در خصوص حوزه اقتصاد بیان کرد: مشکل ما سرمایه و طرح نیست بلکه مشکل عدم وجود سرمایه اجتماعی است. به‌خصوص در خراسان بیشترین نقدینگی را داریم و تنها استانی است که نیازی به سرمایه‌گذار خارجی ندارد و سرمایه‌های بی‌نظیری در صنعت، معدن و کشاورزی دارد و ۳۰ میلیون زائر داخلی و خارجی رفت و آمد می‌کند. عدم سرمایه اجتماعی مشکل استان است؛ عدم اعتماد مردم به حوزه سرمایه‌گذاری در استان و در نهایت ذخیره سرمایه مردمی به‌صورت دلار و سکه و یا خروج از کشور مشکل ما است. در این حوزه صدا و سیما و رسانه‌ها می‌توانند مفید واقع شوند و می‌توانند به ایجاد این سرمایه اجتماعی کمک کنند.

وی در خصوص ایجاد فضای مطالبه‌گری اظهار کرد‌: فقط رسانه نمی‌تواند وارد این حوزه شود و باید نهادهای مکمل نیز به صحنه آیند. برای مثال برنامه پایش به یک نهاد مطالبه‌گر تبدیل شده که پشت آن تیم قوی وجود دارد. برخی مواقع اگر نهادهای مکمل پای کار نباشند، نتیجه سوء خواهد داشت.

زنگنه ادامه داد: ما مجلس را باید به شعار «مجلس ۸۰ میلیونی» تبدیل کنیم و بگذاریم نخبگان نیز وارد شوند. مجلس بدون پشتیبانی نخبگان، کیفیت لازم را ندارد. ما وکیل مردم هستیم قرار نیست در هر موردی صاحب‌نظر باشیم. فرهیختگان باید دیده شوند و حرفشان در مجلس دیده شود.

حجت‌الاسلام جواد نیک‌بین، نماینده مردم کاشمر، بردسکن و خلیل‌آباد در مجلس یازدهم در خصوص نقش رسانه گفت: رسانه در جمهوری اسلامی با رسانه در دنیا تفاوت دارد. از طرفی جمهوری اسلامی نیز تمام واقعیت را نمی‌گویند؛ باید کاری کنیم که مردم به تلویزیون و رادیو خود ما اعتماد کنند. در بحث رسانه باید به سمتی برویم که نگاه مردم این‌گونه باشد که اخبار داخلی واقعیت‌های کشور را منتشر می‌کنند.

حجت‌الاسلام جواد نیک‌بین: بخشی از قانون‌های ما کاریکاتوری است؛ بخش‌هایی از قانون بسیار چاق شده و بخشی دیگر مطرح نشده است.

وی در خصوص مجلس تراز عنوان کرد: مجلس تراز مجلسی است که مطالبات مردم را پیگیری کند و مطالبات مردم نیز همان مطالبات رهبری است. شفافیت آراء و دلیل تأیید و رد نمایندگان باید مشخص باشد. باید نمایندگان مجلس در اتاق شیشه‌ای رشد کنند و تمام رفت و آمدهای نمایندگان تحت نظارت مردم باشد و افکار شهید مدرس را بازخوانی و مثل ایشان رفتار کنند. بخشی از قانون‌های ما کاریکاتوری است؛ بخش‌هایی از قانون بسیار چاق شده و بخشی دیگر مطرح نشده است.

سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، منتخب مردم مشهد و کلات در مجلس یازدهم گفت: ما معتقدیم اصلاح کشور نیازمند یک انقلاب ساز و کاری دارد. قسمت‌هایی که موفق عمل کردیم به دلیل مردمی کردن این نظام و به هم ریختن ساختارهایی دیوان‌سالارانه موجود در نظام بود. ما نیازمند یک انقلاب ساز و کاری همه جانبه هستیم. مجلس الان، اولین مجلس گام دوم انقلاب است و قرار است برای دولت و مجلس‌های آتی ریل‌گذاری کند. اگر مجلس قصد اصلاح قوا و نهادهای دیگر را دارد، اصلاح سایر نهادها ابتدا از اصلاح مجلس آغاز می‌شود.

علی‌اصغر عنابستانی: در استان عدم همبستگی اجتماعی و به‌نوعی کشمکش دیده می‌شود.

علی‌اصغر عنابستانی، نماینده مردم سبزوار، جوین، جغتای، داورزن و خوشاب در مجلس یازدهم اظهار کرد: رسانه نقش ویژه‌ای در بازگشت مجلس به جایگاه خودش و به‌طور خاص‌تر در برگرداندن نماینده به جایگاه خودش دارد. خیلی مشکل کمبود قانون نداریم و بیشتر مشکل انباشت و اجرای قانون داریم. اگر قانونی عمداً و سهواً به فراموشی سپرده می‌شود، نباید رسانه فراموش کند و باید پیگیری شود. همچنین در استان عدم همبستگی اجتماعی و به‌نوعی کشمکش دیده می‌شود. شفافیت نباید صرفاً محدود به مجلس باشد و باید شامل تمام نهادهای مختلف مخصوصاً در دولت ‌شود.

بهروز محبی نجم‌آبادی، نماینده منتخب سبزوار، جوین، جغتای، داورزن و خوشاب در مجلس، ادامه داد: وجه اشتراک نمایندگان و رسانه در این است که هردو زبان گویای مردم هستند با این تفاوت که نماینده بر اساس قانون می‌تواند متفاوت از دیگران در حوزه عملکردی عمل کنند و رسانه گاهی می‌تواند از کانالیزه شدن نماینده جلوگیری کند؛ رسانه ابعادی را می‌بیند که ممکن است ما از آن غفلت کرده باشیم. در فضای مجازی از لحاظ مالی شاهد وابستگی رسانه‌ها به کانون‌های قدرت هستیم که برخی مواقع این کانون‌ها مانند ابزار فشار باعث می‌شود که از مسیر حق خارج شوند. رسانه می‌تواند این رسالت را داشته باشد که این کانون‌ها را در مسیر حق هدایت کند؛ یکی از مسیرها در رسانه ملی، بحث سواد رسانه‌ای و کمک به افزایش سواد رسانه‌ای جامعه است. هنوز عده‌ای از مردم در شرایطی قرار می‌گیرند و بعضی چیزها را باور می‌کنند.

علی آذری: جایگاه نماینده تنزل پیدا کرده و در حد مأمور کمیته امداد در نزد مردم جلوه می‌کند.

علی آذری، نماینده منتخب قوچان و فاروج در مجلس اظهار کرد: الان شرایط به‌گونه‌ای است که جایگاه نماینده تنزل پیدا کرده و در حد مأمور کمیته امداد در نزد مردم جلوه می‌کند. خود نمایندگان در اصلاح شأنشان نقش مهمی دارند. اگر نماینده وقتی وارد مجلس شود و به این فکر باشد که دوره بعد هم رأی بیاورد، به خواسته‌هایی از مردم توجه می‌کند که شاید در واقع مربوط به نهاد دیگری باشد.

حجت‌الاسلام محمدحسین حسین زاده بحرینی: هم‌اکنون ابزار مناسب برای کشف توانایی‌ها و اندیشه‌های نو داخلی در مجلس وجود ندارد.

حجت‌الاسلام محمدحسین حسین‌زاده بحرینی، نماینده مردم مشهد در مجلس ضمن اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب و لزوم جستجوی راهکارها در داخل، اظهار کرد: اگر قرار است نهادی به درون نگاه کند، مجلس و نمایندگان مجلس در این جایگاه هستند. برای اینکه مجلس به داخل نگاه کند، حتماً نیازمند دو چیز است؛ باور اینکه باید به داخل نگاه کنند و وجود ابزار مناسب برای کشف توانایی‌ها و اندیشه‌های نو داخلی که هم‌اکنون در مجلس نداریم.

وی در خصوص پارلمان مجازی ایران عنوان کرد: پارلمان مجازی ایران برای ایجاد ارتباط بین نمایندگان مجلس با نخبگان جامعه و همچنین عموم مردم طراحی شده و ساختار آن کاملاً شبیه ساختار مجلس شورای اسلامی است یعنی همانگونه که یک نماینده می‌تواند در صحن مجلس حضور داشته باشد، عضو این پارلمان مجازی نیز می‌تواند در صحن باشد.

جمال رستم‌زاده، مدیر مسئول مجموعه رسانه‌ای اخبار مشهد در حاشیه این نشست بیان کرد: نمایندگان مجلس، چه در سطح استان و کشور، رسانه‌شناس نیستند و از قدرت رسانه‌ها اطلاعی ندارند. مدل امروز این‌گونه شده که خبرنگار باید به دنبال مسئول بدود تا بتواند جمله‌ای را از فرد مربوطه دریافت کند. دلیل اینکه رسانه به سراغ نمایندگان می‌رود، مصونیت قضایی نمایندگان است و رسانه با خیال راحت به نقل از آن فرد خبر را منتشر می‌کند اما اگر همان مطلب را خبرنگار در قالب یادداشت از زبان خودش مطرح کند، باید به هزار و یک جا جواب پس دهد.

انتهای پیام/

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد