×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

انتخاب سردبیری

true
    امروز  جمعه - ۱ آذر - ۱۳۹۸  
false
true
از عقب‌‌ماندگی ایران در تمدن‌سازی با غرب تا عدم پاسخگویی شبکه‌های اجتماعی در ایران

به گزارش آتی نیوز، نشست بررسی «نقش‌آفرینی فعالان فضای مجازی در گام دوم انقلاب» یکشنبه ۱۲ آبان ماه با حضور محمدمهدی خیرجو، مدیرعامل مؤسسه رسانه‌های نوین آستان قدس رضوی در نمایشگاه بین‌المللی مشهد برگزار شد.

محمدمهدی خیرجو، مدیرعامل مؤسسه رسانه‌های نوین آستان قدس رضوی با بیان اینکه رهبر انقلاب توجه ویژه‌ای به فضای مجازی دارند، گفت: ما هنوز در فضای مجازی سانسور هستیم. آی‌پی‌های مربوط به ایران در کشورهای اروپایی و آمریکایی پیشنهاد داده نمی‌شود و نظرات ما، با کیفیت خوب به دیگران نمی‌رسد. محور صحبت‌های رهبر انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب، بحث تمدن سازی است لذا غربی‌ها در این زمینه با ما مشکل دارند و نمی‌پذیرند که تمدن جدیدی مطرح شود؛ بنابراین زمانی که رهبری، در گام دوم، بحث تمدن سازی را مطرح کردند، به طور علنی، اعلام جنگ می‌کنند که جمهوری اسلامی، داعیه این را دارد که تمدن نوینی را به جهانیان عرضه کند لذا مناقشه اصلی ما با غرب بر سر همین مسئله است. آن‌ها با موشک و انرژی هسته‌ای ایران مشکلی ندارند چراکه پاکستان نیز، بمب هسته‌ای دارد.

وی با بیان اینکه علم و دانش، نکته مهمی در حوزه تمدن سازی است، گفت: رهبری، در بند اول بیانیه گام دوم انقلاب، علم و دانش را مهم می‌دانند که غربی‌ها در حوزه اخلاق، منابع اقتصادی و انسانی مشکل داشتند اما با علم و دانش توانستند، تمدن خود را بر جهانیان غالب کنند. عقب‌ماندگی ما در تمدن سازی با غربی از زمان «گوتنبرگ» مخترع دستگاه چاپ، آغاز شد؛ ۶۰ سال بعد از این اختراع، در عثمانی سابق و بیروت، یهودی‌ها و ارمنی‌ها از دستگاه چاپ برای نشر عقاید خود استفاده می‌کنند اما مسلمانان هنوز در چاپ کتاب، فعالیتی ندارند. ۵۰ سال بعد از شروع فعالیت ارمنی‌ها و یهودیان، شیعیان بمبئی به علمای نجف نامه می‌نویسند که کمپانی هند شرقی، مسیحیان و هندوها، کتاب چاپ می‌کنند لذا علمای نجف با گذشت بیش از سه دهه اجازه چاپ می‌دهند زیرا یک قرن از اختراع این دستگاه توسط یک مسیحی گذشته است. بهترین نسخه‌های خطی که امروز وجود دارد، بیش از ۲۰۰ یا ۳۰۰ نسخه نیست زیرا کتابت آن‌ها با دست، بسیار سخت است. امروز ما، ۱۰۰ سال در حوزه تمدن از صنعت چاپ، عقب افتاده‌ایم.

وی در ادامه افزود: در دنیای امواج و زمانی که رادیو به عنوان یک ابزار ارتباطی، دنیا را درمی‌نوردد، ایران با یک تأخیر ۴۰ ساله، اولین دکل فرکانس تهران در دوره پهلوی را بنا کرد؛ این اتفاق زمانی افتاد که دو جنگ جهانی با استفاده از رادیو، اطلاع‌رسانی خود را انجام دادند لذا در عصر امواج نیز ۴۰،۵۰ سال عقب افتادیم. آقای یوزف گوبلز، بهترین استفاده را از امواج و رادیو برای معرفی هیتلر انجام داد تا پیام خود را به دنیا برساند. تلویزیون با نیم قرن تأخیر وارد ایران شد؛ غربی‌ها از تلویزیون و رادیو برای انتقال علم و دانش و ایرانی‌ها برای سرگرمی استفاده می‌کردند.

وی با بیان اینکه در حوزه دیجیتال، سه، چهار دهه عقب‌افتادگی داریم، گفت: زمانی که غرب بر روی بسترهای اینترنتی در حوزه دیجیتال، انتقال پیام و دیجیتال، سرمایه‌گذاری می‌کرد، برنامه ریزان داخل کشور به این مسئله توجه نداشتند، در صورتی که رهبری در اواسط دهه ۷۰ درباره اینترنت و پیوست‌های فرهنگی و اقتصادی آن سخنرانی داشته‌اند. با توجه به اینکه ۲۵ سال از آن صحبت گذشته است اما هنوز شبکه ملی اطلاعات نداشته و از مواهب دیجیتالی شدن اطلاعات، عقب مانده‌ایم. در سال ۲۰۵۰، به اندازه طول عمر بشر، دیتا تولید خواهد شد؛ امروز، پرسودترین تجارت دنیا، تولید و خرید دیتا است؛ گوگل، پهنای باند به ایران می‌فروشد و این بسته‌های اینترنتی که ما تهیه می‌کنیم، در واقع خرید دیتا، از سطح فضای سایبر است. آستان قدس، سعی کرده است دیتاهای موجود در داخل کشور را در سرورهای خود، ذخیره کند.

وی با بیان اینکه رهبری در گام دوم به ایجاد نفوذ در صورت داشتن اقتصاد ضعیف اشاره می‌کنند، گفت: طی ۵ سال اخیر، فضای مجازی و سایبر در ایران، حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان، گردش سرمایه داشته و به اندازه بودجه عمرانی یک سال کشور است. امروز سهم جوانان انقلابی در این گردش سرمایه چقدر است؟ یک عده از جوانان باید در حوزه اقتصاد فضای مجازی کار کنند. «اسنپ» دومین شرکت پرسود اقتصادی با سرمایه ۱۷ میلیارد دلاری در ایران بوده و هم‌سطح با شرکت دولتی «مپنا» است.

وی با بیان اینکه زمانی آلمان‌ها می‌خواستند، دنیا را فتح کنند، گفت: آلمانی‌ها، صنعت فیلم‌سازی «بابلز برگ» به وجود آورده و اولین فیلم‌های بلند با محتوای مدرنیته را از دهه ۱۹۲۰ تا ۱۹۳۰ تولید کردند؛ بعد از اشغال آلمان، صنعتگران سینمایی به آمریکا مهاجرت کرده و هالیوود را ساختند. امروز آمریکا، دنیا را نه با ارتش، بلکه با هالیوود فتح می‌کند. فضای مجازی، بستر خوبی برای مبارزه با فساد است و می‌تواند تمام نهادها دستگاه‌ها را تبدیل به یک خانه شیشه‌ای کند تا مسائل در آنجا مطرح و بررسی شود اما استقلال و آزادی کشور توسط فضای مجازی تهدید می‌شود؛ در ژاپن و کره جنوبی این اتفاق در حال وقوع است، رسانه‌های ژاپنی در مورد بسیاری از مسائل داخلی خود نمی‌توانند، صحبت کنند و کاپیتولاسیون آمریکایی در آنجا اجرا می‌شود.

خیرجو با بیان اینکه تبلیغ سبک زندگی غربی در فضای مجازی با مطرح کردن مُد و صنعت غذا، انجام می‌شود، گفت: صنعت غذایی «مک‌دونالد» برای ایجاد تحول فرهنگ و آداب رسوم کشورها است؛ فعالان فضای مجازی، در حوزه کودک، بانوان، محیط‌زیست و خانواده کار نکرده‌اند. رسانه‌های نوین آستان قدس بر موضوع سبک زندگی رضوی کار می‌کند تا آن را به عنوان یک شاخص و الگو معرفی کند.

محمدمهدی خیرجو: بچه‌های فتا باید توضیح دهند، چقدر کلاهبرداری شده و تلگرام حاضر به همکاری نبوده است تا اطلاعات موجود را در اختیار ما بگذارد که این جرائم را پیگیری کنیم؛ قتلی در ایران اتفاق افتاد که سرنخ‌های آن در تلگرام بود اما با نامه‌نگاری‌های انجام شده باز هم این اطلاعات در اختیار ایران قرار نگرفت.

وی به وضعیت نظارت و عملکرد تلگرام و اینستا در جهان و ایران اشاره کرد و گفت: در اغتشاشات داخلی برزیل، فیسبوک محکوم به پرداخت جریمه و دفتر آن پلمپ شد و در قضایای عراق و لبنان، توئیتر جریمه شد اما آیا در ایران دفتر اینستاگرام و فیسبوک، می‌شناسیم که مسئله‌ای را پیگیری کنیم؟ آن‌ها هیچ تعهدی به ما ندارند اما همین شبکه‌های اجتماعی از طریق ۵۰ میلیارد دلار زیرساختی که با پول بیت‌المال درست کرده‌ایم را به ایران دیتا می‌فروشند. اینترنت ملی یک مسئله اقتصادی است و به این معنا نیست که از اینترنت خارجی استفاده نکنیم بلکه اگر می‌خواهیم از اطلاعات سایت‌های خارجی به صورت انبوه استفاده کنیم، آن‌ها مجبور باشند در ایران دفتر ایجاد کنند و پاسخگو باشند. بچه‌های فتا باید توضیح دهند، چقدر کلاهبرداری شده و تلگرام حاضر به همکاری نبوده است تا اطلاعات موجود را در اختیار ما بگذارد که این جرائم را پیگیری کنیم؛ قتلی در ایران اتفاق افتاد که سرنخ‌های آن در تلگرام بود اما با نامه‌نگاری‌های انجام شده باز هم این اطلاعات در اختیار ایران قرار نگرفت.

انتهای پیام/

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false