×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

انتخاب سردبیری

true
    امروز  جمعه - ۱ آذر - ۱۳۹۸  
false
true
از تحریف ماجرای تسخیر لانه جاسوسی تا نامه همسر معصومه ابتکار به رهبری

به گزارش آتی نیوز، نشست «تسخیر لانه جاسوسی؛ رهایی از تباهی»، پنجشنبه ۱۶ آبان ماه با حضور حسین شیخ‌الاسلام، سفیر سابق ایران در سوریه، نماینده دوره هفتم مجلس شورای اسلامی و از دانشجویان مسلمان پیرو خط امام که در ۱۳ آبان ۱۳۵۸ سفارت آمریکا را تسخیر کردند، در دانشکده حقوق و علوم سیاسی و زبان‌های خارجه دانشگاه آزاد برگزار شد.

حسین شیخ‌الاسلام، سفیر سابق ایران در سوریه با بیان اینکه تسخیر لانه جاسوسی به دلیل حمایت آمریکا از شاه اتفاق افتاد، گفت: زمانی که شاه بختیار را به جای خود قرار داد و به آمریکا فرار کرد، هر احمقی می‌فهمید که بختیار نمی‌تواند این مسیر را ادامه دهد الا رئیس‌جمهور آمریکا که در همان روز از تلویزیون از بختیار حمایت کرد. ایران درخواست داشت که شاه بازگردانده و برای جنایت‌هایی که انجام داده بود، محاکمه شود. شاه ایران از خود چیزی نداشت و نوکر هرکسی بود تا دولت و حکومت او را حفظ کند؛ سالیوان، سفیر آمریکا به شاه گفت از ایران برو و او نیز رفت؛ انقلاب ایران، نهضت آزادی ۱۳۳۲ و امام خمینی (ره)، دکتر مصدق نیست اما آمریکایی‌ها این مسئله را متوجه نمی‌شدند.

حسین شیخ‌الاسلام: ماجرای تسخیر لانه جاسوسی در ایران تحریف شده است. بعد از رفتن شاه به آمریکا، امام (ره) در ۱۰ آبان ۱۳۵۸ بیانیه‌ای خطاب به دانش آموزان، دانشجویان و طلاب حوزه علمیه صادر می‌کنند که شما یک کاری انجام دهید. بعد از این بیانیه، دانشجویان دفتر تحکیم وحدت تصمیم می‌گیرند سفارت آمریکا را تسخیر کنند و گروگان‌های سفارت را با شاه معاوضه نمایند. در ۱۳ آبان ۱۳۵۸ به مناسبت تیرباران دانشجویان سال ۵۷ در دانشگاه تهران و تبعید امام (ره) به خاطر اعتراض به کاپیتولاسیون که در ۱۳ آبان ۱۳۴۳ انجام شد، تجمعی در دانشگاه تهران برگزار می‌شود و دانشجویان دفتر تحکیم، این تجمع را به طرف سفارت هدایت می‌کنند و از این شلوغی استفاده کرده و وارد سفارت می‌شوند.

وی با بیان اینکه ماجرای تسخیر لانه جاسوسی در ایران تحریف شده است، گفت: بعد از رفتن شاه به آمریکا، امام (ره) در ۱۰ آبان ۱۳۵۸ بیانیه‌ای خطاب به دانش آموزان، دانشجویان و طلاب حوزه علمیه صادر می‌کنند که شما یک کاری انجام دهید. بعد از این بیانیه، دانشجویان دفتر تحکیم وحدت که هر کدام، نماینده یکی از دانشگاه‌های تهران بودند، تصمیم می‌گیرند سفارت آمریکا را تسخیر کنند و گروگان‌های سفارت را با شاه معاوضه نمایند. ۴۰۰ نفر برای این کار انتخاب می‌شود؛ در ۱۳ آبان ۱۳۵۸ به مناسبت تیرباران دانشجویان سال ۵۷ در دانشگاه تهران و تبعید امام (ره) به خاطر اعتراض به کاپیتولاسیون که در ۱۳ آبان ۱۳۴۳ انجام شد، تجمعی در دانشگاه تهران برگزار می‌شود و دانشجویان دفتر تحکیم، این تجمع را به طرف سفارت هدایت می‌کنند و آن ۴۰۰ نفر از این شلوغی استفاده کرده و وارد سفارت می‌شوند. ایران تا قبل از تسخیر لانه جاسوسی، بایکوت خبری بود و حرف‌های امام (ره) در دنیا منعکس نمی‌شد. بعد از این اتفاق، تریبون به دست امام (ره) می‌افتد و خبرنگارها و سیاستمداران درخواست داشتند که امام (ره) را ببینند. این تسخیر قبلاً توسط دانشجویان چپ انجام شده بود اما به دلیل اینکه وابسته به تفکرات حزب توده، مجاهدین و چریک‌های خلق بودند، امام خمینی (ره) در همان روز، دستور بیرون کردن آنان از سفارت را دادند. زمانی که امام (ره) متوجه می‌شدند این کار توسط دانشجویان انقلابی انجام شده است، حاج احمد آقا را برای بررسی به آنجا می‌فرستند و بعداً می‌گویند که خوب جایی را گرفتید. شهید بهشتی، رئیس شورای انقلاب نیز بیانیه‌ای جهت پشتیبانی، صادر می‌کنند. البته دانشجویان قبلاً تصمیم گرفته بودند که اگر امام (ره)، ۴۸ تا ۷۲ ساعت از این قضیه پشتیبانی نکردند، از سفارت خارج شوند.

آقای هاشمی شوهر خانم ابتکار در مصاحبه با خبرگزاری تسنیم گفته بود، دروغ محض است که بنده و خانم ابتکار پشیمان هستیم، در سال ۸۵ نامه‌ای خدمت رهبر معظم انقلاب نوشتیم که مدام در برخی جاها اعلام می‌شود که ما از تسخیر لانه جاسوسی پشیمان شده‌ایم، در صورتی که ما معتقد هستیم تسخیر لانه جاسوسی، انقلاب دوم بود و انقلاب سومی هم وجود ندارد.

وی در پاسخ به سؤال یکی از حاضران که چرا خط فکری کسانی که سفارت را تسخیر کرده‌اند، عوض شده است، گفت: آقای هاشمی، شوهر خانم ابتکار در مصاحبه با خبرگزاری تسنیم گفته بود، دروغ محض است که بنده و خانم ابتکار پشیمان هستیم، در سال ۸۵ نامه‌ای خدمت رهبر معظم انقلاب نوشتیم که مدام در برخی جاها اعلام می‌شود که ما از تسخیر لانه جاسوسی پشیمان شده‌ایم، در صورتی که ما معتقد هستیم تسخیر لانه جاسوسی، انقلاب دوم بود و انقلاب سومی هم وجود ندارد. البته خط فکری بعضی‌ها عوض شده است.

شیخ‌الاسلام با بیان اینکه من معتقد به تسخیر لانه جاسوسی هستم، گفت: من اعتقاد ندارم که انقلاب باید قوانین بین‌المللی را رعایت کند. آیا آمریکایی‌ها بر اساس حقوق بین‌الملل، کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ را انجام داد؟ انقلاب، قانون خود را می‌نویسد و بعد از تشکیل دولت منتخب، تصمیم می‌گیرد که کدام کنوانسیون‌های بین‌المللی را قبول کند. حقوق بین‌الملل را دولت‌های قوی به گونه‌ای نوشته‌اند که نظرات آن‌ها در جامعه جهانی اعمال شود؛ اساس حقوق بین‌الملل، منشور سازمان ملل متحد است، در دو بند ۵۱ و ۵۲ منشور سازمان ملل به دفاع پیشگیرانه و مشروع اشاره شده است لذا آمریکا بر اساس دفاع پیشگیرانه می‌گوید اگر اطلاعات ما بگوید که تروریست‌ها در خانه‌ای از پاکستان در حال توطئه برای عملیاتی در آمریکا باشند، آنجا را بمباران می‌کنند؛ بنابراین تسخیر لانه جاسوسی بر اساس دو بند دفاع پیشگیرانه و مشروع سازمان ملل، اقدامی درست بود.

شیخ‌الاسلام، انقلاب مصر را بررسی کرد و گفت: زمانی که انقلاب در ایران پیروز شد، دادگاه‌ها و کمیته‌های انقلاب را تشکیل دادیم تا از انقلاب خود دفاع کنیم اما در مصر زمانی که آقای محمد مُرسی و اخوان المسلمین بر سر کار آمدند، خواستند با همان نظامی پلیسی که در غرب بود و دادگاه‌ها و قضاتی که حُسنی مبارک تعیین کرده بود، از انقلاب خود دفاع کنند اما نتیجه آن، آزادی حُسنی مبارک و پسرانش و تروریست شناخته شدن «حماس» توسط همین دادگاه بود. زمانی که محمد مُرسی به ایران آمد، از ما نپرسید که چگونه انقلاب را اداره کردیم.

وی به اسناد لانه جاسوسی بعد از تسخیر، اشاره کرد و گفت: این اسناد در اختیار مردم ایران و تمام دنیا قرار گرفت اما آمریکا اجازه چاپ این اسناد را در کشور خود نداد زیرا می‌دانست که ملت و نخبگان آمریکا این جنایت‌ها را تأیید نمی‌کنند. در زمان حمله به سفارت، درها را بستند و ابتدا دستگاه‌های رمز کننده، اسناد مربوط به آن و سپس میکروفیلم‌ها را نابود کردند. ماشین اول نابودی اسناد، آن‌ها را پودر می‌کرد؛ زمانی که بچه‌ها به پشت در رسیدند، مقدار زیادی از اسناد از بین رفته بود اما یکسری اسناد در دستگاه پشتیبانی که کاغذها را رشته می‌کرد، نابود نشد زیرا آن‌ها دچار اضطراب شده بودند و بیش از حجم دستگاه، اسناد را در آن قرار داده بودند لذا ماشین گیر کرد و توانستیم آن رشته‌ها را کنار هم متصل کنیم لذا اسناد اصلی و مهم، پودر شد و اسناد موجود امروز، همان رشته‌ها است. یکی از اسنادی که رسماً چاپ و به مجلس تقدیم شد، مربوط به همکاری بنی‌صدر با آمریکایی‌ها بود که آقای موسوی‌خوئینی‌ها در جلسه استیضاح آقای بنی‌صدر آن را خواندند.

وی به وضعیت گروگان‌ها بعد از تسخیر اشاره کرد و گفت: گروگان‌ها در ابتدا دستگیری، فکر می‌کردند که تا چند ساعت دیگر آزاد می‌شوند لذا برخورد آن‌ها با ما تُند بود و می‌گفتند که آمریکا ما را آزاد می‌کند و شما نمی‌فهمید که چه کار می‌کنید اما بعد از هفته اول متوجه شدند که باید با ما زندگی کنند؛ در اواخر روزهایی که آن‌ها گروگان بودند، با یکدیگر دوست شدیم.

سفیر سابق ایران در سوریه با بیان اینکه امروز مقاومت در تکنولوژی برتری دارد، گفت: یمنی‌های پابرهنه دو پالایشگاه آرامکو، «بقیق» و «خریص» را با پهپاد، موشک‌های بالستیک، کروز مورد هدف قراردادند؛ اگر عربستان، هزینه خرید تسلیحات نظامی را صرف آبادانی یمن می‌کرد الان این کشور مال او بود.

وی در پاسخ به سؤال یکی از حاضران مبنی بر اینکه چرا هویدا را با مدارک زیادی که علیه شاه داشت، به سرعت اعدام کردیم، گفت: ما شاه را نیز می‌خواستیم اعدام کنیم. شخصی که قسم خورده است، نوکر آمریکایی‌ها باشد، آیا می‌توانست نخست‌وزیر ایران باشد؟ آیا شکنجه‌های ساواک زیر نظر او انجام نشد؟ انقلاب باید افراد زیادی را اعدام می‌کرد اما نگذاشتیم. اگر مجزا بودن و تفکیک قوای سه‌گانه را قبول داشته باشیم، آقای خلخالی حق اعدام او را داشته است اما نمی‌خواهم بگویم که هر چه در انقلاب اتفاق افتاده است، درست است اما از دیدگاه من، هویدا در جنایت‌هایی که داخل ایران انجام شد، مقصر است.

یکی از حاضران جمع در ادامه افزود: اعدام تیمسار نادر جهانبانی، یک کار اشتباه بود؛ مسئولان این موضوع را در نظر نگرفتند که او آنقدر شرف داشت که پای عهد خود ایستاد؛ زمانی که به او گفتند، توبه کن و به سمت انقلاب بازگرد، تیمسار گفته بود که یک مسلمان است و قسم خورده است که تا آخرین قطره خون خود از نظام شاهنشاهی دفاع کند. مسئولان، توجه نکردند که او باشرف است؛ می‌توانستند از او استفاده کنند.

شیخ‌الاسلام در پاسخ گفت: زمانی که می‌گویید تیمسار، یعنی یک خدمتی به رژیم شاهنشاهی که نوکر آمریکا بود، انجام داده است که به او درجه تیمساری داده‌اند. زمانی که جهانبانی قسم خورده است که از نظام شاهنشاهی دفاع کند، چگونه باشرف است که از جنایتکار دفاع می‌کند؟ پس باید اعدام شود؛ او حتی حاضر نیست بگوید که اشتباه کرده است و بازگردد. این افراد، انسان‌های زیادی را در زمان شاه کشته‌اند و ولی دم آن‌ها، این افراد را نمی‌بخشند. با این استدلال‌ها، باید کارهای صدام و جنایت‌های او را نیز توجیه کرد.

انتهای پیام/

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false