×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

پیشنهاد سردبیر

true
    امروز  جمعه - ۲۷ دی - ۱۳۹۸  
false
true
ادعای رؤسای جمهور در خصوص عدم اختیارات، کذب محض است

به گزارش آتی نیوز، مناظره و گفتگو «نقاط قوت و ضعف قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران»، یکشنبه ۲۲ دی‌ماه در دفتر حزب اراده ملت ایران برگزار شد.

محسن قدیمی باقرآباد، مسئول دفتر سیاسی حزب اراده ملت، شعبه مشهد با بیان اینکه بسیاری از اصول شکلی قانون اساسی رعایت نمی‌شود، گفت: در حوزه اجرای قانون اساسی ضعف داریم زیرا در ریاست جمهوری، معاونت نظارت بر اجرا و حفظ قانون اساسی وجود دارد اما این معاون را کسی نمی‌شناسد، رئیس‌جمهور قسم می‌خورد که من ناظر و مجری قانون اساسی هستم اما اختیارات سلبی و اجرایی در دست قوه قضاییه است.

وی با اشاره به نبود شورای عالی انقلاب فرهنگی در ۱۷۷ اصل قانون اساسی، اظهار کرد: با این حال، اختیارات این شورا از اختیارات رئیس‌جمهور، مجلس شورای اسلامی و قوه قضاییه بالاتر است و حتی در شورای تأمین، وِتو می‌کند. در ذیل شورای عالی انقلاب فرهنگی، شوراهای فرهنگ عمومی استان‌ها در حال تشکیل و امام‌جمعه استان، رئیس این شورا است؛ یک خطیب جمعه با این اختیارت فراقانونی که به او داده می‌شود، می‌تواند تهدید یا تشویق کند و تصمیم بگیرد.

قدیمی با اشاره به عدم اطلاع روحانی از شلیک موشک به هواپیمای اکراینی، ابراز کرد: رئیس‌جمهور می‌خواهد این پیام را برساند که من به‌عنوان رکن دوم مملکت در جایگاه حقوقی، هیچ اختیار و اطلاعی در بسیاری از مسائل کشور ندارم.

حسن مُکاری، نویسنده و تحلیلگر سیاسی نیز در این مراسم در خصوص عدم اختیارات رئیس‌جمهور، اظهار کرد: اینکه  رؤسای جمهور بعد از انقلاب، اختیار ندارند، کذب محض است. آن‌ها قانون اساسی را با تمام نقاط قوت و ضعف مشاهده کرده و با همان شرایط این مسئولیت را پذیرفته‌اند زیرا قانون اساسی قبل و بعد از ریاست جمهوری آن‌ها تغییر نکرده که دچار مشکل شوند؛ اما اینکه چرا بعد از قبول مسئولیت این حرف‌ها را می‌زنند به دلیل ضعف درونی است. این مسئله در مورد نمایندگان مجلس نیز صدق می‌کند.

وی با بیان اینکه نباید به هیچ رئیس‌جمهوری، اجازه فرار از پاسخ‌گویی داده شود، اظهار کرد: رؤسای جمهور باید بگویند که جایگاه رهبری چقدر مانع فعالیت آن‌ها شده است؟ آیا کاری می‌خواستند انجام دهند که مطابق منافع ملی باشد اما رهبری نگذاشته است؟ جواب‌ها باید مستند باشد نه اینکه بیانیه داده و توییت بزنند.

وی به تعداد کم نمایندگان مشهد به‌عنوان دومین کلان‌شهر کشور در مقایسه با تهران، گفت: مشهد دارای ۵ نماینده و تهران دارای ۳۰ نماینده است. طبق اصل ۶۴ قانون اساسی هر ۲۰ سال، باید تعداد نمایندگان شهرها تغییر کند اما این اتفاق هنوز به وجود نیامده است؛ باید مطالبه عمومی ایجاد شود زیرا ظرفیت مشهد بیش از ۵ نماینده است.

*مشروح خبر در لینک زیر:

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false